W imieniu Organizatorów 6. Śląskiego Festiwalu Nauki mam przyjemność zaprosić na moje warsztaty pt. „Tytuł ma znaczenie. Jak przyciągnąć odbiorcę do naszych treści” oraz na wykład „Kastety, noże sprężynowe i nabite pistolety – nieodłączne atrybuty rywalizacji częstochowskich partii politycznych w II RP. O tym, jak argument siły dominował nad siłą argumentu”. Oba wydarzenia odbędą się w niedzielę, 4 grudnia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Niedziela, 4 grudnia 2022 r., godz.: 15:30 – 16:20, Sale konferencyjne – strefa warsztatów: sala konferencyjna nr 11, tytuł warsztatów: „Tytuł ma znaczenie! Jak przyciągnąć odbiorcę do naszych treści?”
Opis: Hitchcock twierdzi, że „na początku powinno być trzęsienie ziemi, a później napięcie ma rosnąć”. Zupełnie odwrotnie ma się to z tytułem i pierwszym akapitem tekstu, które mają jeden podstawowy cel – zainteresować Czytelnika, skłonić go do tego by kliknął w link lub otworzył gazetę właśnie na naszym artykule. Żyjemy w przestrzeni medialnej, która bombarduje nas zewsząd różnego rodzaju informacjami, dotyczy to zwłaszcza przestrzeni wirtualnej. Wymusza to nas selekcję informacji. Sięgamy zazwyczaj po informacje i artykuły, których tytuły i leady wydają nam się ciekawe, bo wyróżniają się spośród innych. I właśnie temu mają służyć, a więc poznaniu jak pisać, by nas czytano. Niezbędna wcześniejsza rejestracja. Szczegóły: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/tytul-ma-znaczenie-jak-przyciagnac-odbiorce-do-naszych-tresci
Niedziela, 4 grudnia 2022 r., godz. 18:15 – 18:35, Sala wielofunkcyjna – strefa nauk humanistyczno-społecznych: scena, tytuł wykładu: „Kastety, noże sprężynowe i nabite pistolety – nieodłączne atrybuty rywalizacji częstochowskich partii politycznych w II RP. O tym, jak argument siły dominował nad siłą argumentu”.
Opis: O tym, że życie polityczne II RP było pełne emocji, wiemy wszyscy. Ale nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że codziennością politycznych dyskusji w dwudziestoleciu międzywojennym był argument siły, który często dominował nad siłą argumentu. Nikogo nie dziwiły wówczas kastety, noże sprężynowe czy pistolety, w które wyposażeni byli działacze partyjni i ich zwolennicy przybywający na wiec konkurentów politycznych. Cel był jeden – rozbić spotkanie i wywołać zamieszanie. Dotyczyło to zarówno blokowania posiedzeń Rady Miejskiej, demolowania siedzib oponentów, a w skrajnym przypadku nawet zabójstwa o podłożu politycznym. A działo się to wszystko u stóp jasnogórskiego klasztoru. Wykład będzie więc o tym, dlaczego tak często i chętnie sięgano po argument siły, które środowiska polityczne przybierały te konfrontacyjne metody jako podstawę działań i dlaczego właśnie one oraz jakie funkcje pełniły partyjne straże i milicje. Wszystko opatrzone będzie konkretnymi przykładami. Wykład otwarty. Szczegóły: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/kastety-noze-sprezynowe-i-nabite-pistolety-nieodlaczne-atrybuty-rywalizacji-czestochowskich-partii