W dniach 12 – 13 listopada w Collegium Intermarium w Warszawie odbyła się Akademia Dyplomacji im. Romana Dmowskiego, której organizatorem była Fundacja „Służba dla Niepodległej”. Udział w tym wydarzeniu zagwarantowało mi zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie „Dmowski w służbie Niepodległej”.
11 listopada 2022 r. obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W te obchody wpisywała się właśnie Akademia Dyplomacji im. Romana Dmowskiego, której celem było przybliżenie wkładu twórcy Narodowej Demokracji zarówno w walkę o kwestię polską na arenie międzynarodowej w czasie, kiedy Polski nie było na mapie świata, jak i jego doniosłą rolę jako polskiego delegata na konferencję paryską, zwieńczoną podpisaniem Traktatu Wersalskiego. Choć rola Dmowskiego, jako wprawnego dyplomaty, człowieka otwartego na świat, oczytanego, posiadającego polityczne wyczucie jest niezaprzeczalna, to jednak często jego wkład jest umniejszany. Konkurs, jak i Akademia Dyplomacji, miały być kolejnymi przedsięwzięciami, które miały zwrócić uwagę na wkład endecji i Romana Dmowskiego w odzyskanie niepodległości. Program wydarzenia był niezwykle interesujący i bogaty, od wykładów, poprzez konwersatoria, warsztaty, grę strategiczną, na debacie oksfordzkiej i koncercie piosenek Jacka Kaczmarskiego kończąc.
Wykład inauguracyjny pt. „Roman Dmowski a kwestia Polski na konferencji wersalskiej” wygłosił dr Jakub Krzysztonek, badacz i orędownik myśli politycznej Romana Dmowskiego. W swojej prelekcji Pan Doktor zwrócił uwagę na konflikt pomiędzy Romanem Dmowskim a Józefem Piłsudskim, który wynikał z odmiennych doświadczeń, poglądów i osobistych tradycji, a który zmaterializował się w przeciwstawnych koncepcjach wspomnianych polityków co do kwestii odzyskania niepodległości. Konflikt ten mocno rzutował także na wydarzenia polityczne także w odrodzonym państwie. Ponadto w wykładzie omówiono kulisy negocjacji traktatu wersalskiego, w których Roman Dmowski wiódł prym, uzupełniając się w tym względzie z Ignacym Janem Paderewskim.
Kolejny punktem programu były warsztaty źródłoznawcze, również oscylujące wokół konferencji paryskiej i traktatu wersalskiego, które prowadził Piotr Siewak z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie. Tuż po warsztatach odbyła się gra strategiczna „Traktat Wersalski”, a także spotkanie autorskie z Wiktorem Świetlikiem, autorem książki pt. „Polska Stasiaka”.
Na koniec odbyło się konwersatorium prowadzone przez partnera Akademii Dyplomatycznej nt. „Zróżnicowania geograficznego postaw społeczno – politycznych Polaków”. Kolejny dzień obrad rozpoczęła dyskusja na temat „Geopolityka –zasadnicze problemy Polski z początku XX wieku i obecnie”, którą poprowadził Łukasz Kobierski, wiceprezes Instytutu Nowej Europy. Kolejnym, niezwykle interesującym punktem programu była debata oksfordzka „Traktat wersalski -sukces polskiej dyplomacji”. Odbyło się także spotkanie autorskie z Dagmarą Leszkowicz-Zaluską, autorką sagi „Dziewczyna z kamienicy”, poświęconej historii II RP widzianej z perspektywy mieszkańców jednej z kamienic w Pleszewie.
Akademia Dyplomacji zakończyła się szczególnym wydarzeniem – koncertem piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Mateusza Nagórskiego. Na scenie wybrzmiały te znane i mniej znane piosenki.