Bez kategorii

Seminarium Środkowoeuropejskie w Zamościu

Seminarium Środkowoeuropejskie w Zamościu

W dniach 21-23 października 2022 r. w gościnnych murach Akademii Zamojskiej odbyło się Seminarium Środkowoeuropejskie organizowane przez Instytut im. Gen Władysława Andersa, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie oraz Instytut De Republica. Był to cykl debat i wykładów z udziałem czołowych badaczy stosunków międzynarodowych regionu Europy Środkowej. Miałem tą przyjemność i wyróżnienie znaleźć się w gronie zakwalifikowanych uczestników.

Seminarium rozpoczęła niezwykle interesująca debata „W jakim kierunku zmierza Europa Środkowa”, w której wzięli udział Marlena Gołębiowska (IEŚ/KUL), dr Dominik Héjj (IEŚ/UKSW) oraz Jan Lupomesky (Niezależny analityk ds.polityki Republiki Czeskiej). Wszyscy prelegenci, jak i uczestnicy dyskusji, byli zgodni co do tego, że znaczenie regionu Europy Środkowej znacząco wzrosło w kontekście wojny na Ukrainie. Wskazywali także, na możliwości wykorzystania Inicjatywy Trójmorza, jako forum zacieśniania współpracy.

Fot. Instytut De Republica/Andrzej Chroń

Sobotnie spotkanie rozpoczęła prelekcja red. Marka Budzisza (Strategy&Future) na temat znaczenia Europy Środkowej w rosyjskiej myśli geopolitycznej. Redaktor przypomniał kontekst historyczny, co stanowiło punkt wyjścia do rozważań o tym, jak kształtuje się i może kształtować rosyjska myśl geopolityczna. Kolejna debata była poświęcona Bałkanom Zachodnim i ich relacji z państwami Europy Środkowej. Wzięli w niej udział dr hab.Konrad Pawłowski (IEŚ/UMCS) oraz red.Goran Andrijanić (Portal „Trójmorze”). W Seminarium wziął udział także red. Igor Janke (portal „Układ otwarty”), który podzielił się swoim spojrzeniem na to, jaką rolę odgrywa obecnie Europa Środkowa w Zjednoczonej Europe i jak wojna na Ukrainie może to rolę wzmocnić. Z kolei red. Krzysztof Wojczal wygłosił prelekcję na temat wyzwań geopolitycznych stojących przed Europą Środkowo-Wschodnią. Sobotnie spotkanie zakończył wykład pt. „Jak Polska powinna oddziaływać na Europę Środkowo-Wschodnią”, który zaprezentował dr Łukasz Adamski (Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego), przedstawiając niezwykle interesujące badania sondażowe przeprowadzone przez Centrum Dialogu na terenie Ukrainy.

Fot. Instytut De Republica/Andrzej Chroń

Trzeci dzień obrad Seminarium Środkowoeuropejskiego rozpoczął niezwykle interesujący wykład pt. „Już nie tylko istnieć, ale zaistnieć. Paradoksy „rozszerzenia” UE na państwa Europy Środkowo-Wschodniej, zarys problemu. Zaniedbane ogniwo polityki kulturalnej”. Wygłosił go prof. Piotr Biło (Institut National des Langues et Civilisations Orientales), wskazując nie niebagatelną rolę kultury w procesie budowania pozytywnego wizerunku Polski i zacieśniania relacji z państwami Europy Zachodniej na przykładzie relacji polsko-francuskich. Natomiast Marcin Kuśmierczyk (program „Polityka Zagraniczna”) podzielił się z uczestnikami swoim spojrzeniem na temat polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych wobec państw inicjatywy Trójmorza.

Fot. Instytut De Republica/Andrzej Chroń

Prelegentem Seminarium był także dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski (UŁ), który wygłosił wykład pt. „Przyszłość relacji Ukrainy z Unią Europejską i inicjatywą Trójmorza”. Seminarium zakończyła prelekcja Łukasz Lewkowicz (IEŚ/UMCS) poświęcone tematowi: „Polityka Republiki Słowackiej wobec Federacji Rosyjskiej w cieniu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego”. To były niezwykle intensywne i jednocześnie interesujące oraz inspirujące trzy dni debat, dyskusji, wymiany poglądów i dzielenia się swoimi doświadczenia, a wszystko wokół tematu wyzwań geopolitycznych i roli Europy Środkowej. Seminarium zostało przygotowane w profesjonalny sposób, z dbałością o każdy detal, tak aby wszyscy uczestnicy byli usatysfakcjonowani, za co należą się podziękowania dla Organizatorów. A wszystko w malowniczej scenerii zamojskiej starówki.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *