W dniach 3-5 grudnia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach trwał 6. Śląski Festiwal Nauki, w którym wziąłem udział już po raz trzeci. Miałem okazję poprowadzić wykład na temat rywalizacji politycznej w Częstochowie w czasach II RP, a także przeprowadzić warsztaty z tytułowania tekstów.
Śląski Festiwal Nauki to prestiżowe wydarzenie naukowe, które dawno przekroczyło ramy województwa śląskiego, urastając do rangi międzynarodowej imprezy naukowej, stawiającej sobie za cel popularyzację nauki. W tym roku, w ŚFN uczestniczyło w sumie 𝟓𝟓 𝟎𝟎𝟎 osób, z czego 𝟒𝟖 𝟎𝟎𝟎 osób przybyło osobiście, zaś 𝟕 𝟎𝟎𝟎 oglądało transmisję w internecie. To ogromne przedsięwzięcie, przy którym pracowało łącznie 3 500 osób.
Mój udział w tegorocznej edycji sprowadzał się do dwóch rodzajów aktywności. Po pierwsze warsztaty – „Tytuł ma znaczenie! Jak przyciągnąć odbiorcę do naszych treści?”, które były okazją do zaprezentowania najbardziej znanych w nauce teorii odnoszących się do definicji, znaczenia nagłówków i ogólnych prawideł, które decydują o tym, czy tytuł jest atrakcyjny dla odbiorcy. Podczas warsztatów na wybranych przykładach, wspólnie z uczestnikami, omówiliśmy również podstawowe zasady tworzenia skutecznych nagłówków.
Drugą aktywnością był wykład „Kastety, noże sprężynowe i nabite pistolety – nieodłączne atrybuty rywalizacji częstochowskich partii politycznych w II RP. O tym, jak argument siły dominował nad siłą argumentu”. Podczas wykładu na przykładzie życia politycznego Częstochowy Dwudziestolecia Międzywojennego omówiłem, w jaki sposób przebiegała rywalizacja polityczne, ze szczególnym uwzględnieniem aktów agresji, które stały się jej nieodłącznym elementem.