W dniach 11-13 lipca Uniwersytet Gdański gościł naukowców z Polski i z zagranicy na dorocznym, IV Kongresie Młodej Nauki. To prestiżowe – i jak podkreślali Organizatorzy – największe wydarzenie naukowe w Polsce, w tym roku zgromadziło 400 młodych badaczy reprezentujących ponad 80 uczelni, jednostek i instytutów naukowych. Po raz trzeci miałem zaszczyt moderować autorski panel „Interdyscyplinarność w badaniach humanistycznych i społecznych – szansa czy zagrożenie”.
Kongres tradycyjnie rozpoczęła debata poświęcona społecznej odpowiedzialności z perspektywy akademii, biznesu i indywidualnych inicjatyw. Kolejne dwa dni wypełnione były licznymi panelami dyskusyjnymi, w ramach których spotkali się studenci, doktoranci, młodzi badacze oraz doświadczeni pracownicy naukowi, którzy prezentowali wyniki swoich badań z różnorakich dziedzin i dyscyplin naukowych.
Wzorem lat ubiegłych byłem moderatorem panelu „Interdyscyplinarność w badaniach humanistycznych i społecznych – szansa czy zagrożenie”. Wśród zaproponowanych tematów, znalazły się zagadnienia z zakresu nauk społecznych – pedagogika, nauki o polityce i administracji, a także humanistycznych – historia, literaturoznawstwo, językoznawstwo.