Aktualności

I miejsce w Konkursie „O Złote Pióro Burmistrza Koniecpola”

I miejsce w Konkursie „O Złote Pióro Burmistrza Koniecpola”

Podczas Narodowego Czytania powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” w Domu Kultury w Koniecpolu rozstrzygnięto II edycję Konkursu „O Złote Pióro Burmistrza Koniecpola”, w którym decyzją Komisji Konkursowej zdobyłem I miejsce. A wszystko za sprawą opowiadania „Rzeka wspomnień”, o koniecpolskiej Pilicy.

Co łączy rzeki Niemen i Pilicę? Niemen był świadkiem losów legendarnego rodu Bohatyrowiczów, świadkiem tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w czasie powstania styczniowego.

Koniecpolska Pilica również była świadkiem, ale (nie)szczęśliwej miłości Piotra i Renaty, świadkiem bólu i cierpienia jego rodziny, cmentarzyskiem, w którym wraz nurtem uleciało ostatnie tchnienie matki i ojca Piotra – zostały tylko wspomnienia, które odbijają się w jej tafli…

Podczas Narodowego Czytania powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” w Domu Kultury w Koniecpolu rozstrzygnięto II edycję Konkursu „O Złote Pióro Burmistrza Koniecpola”, w którym decyzją Komisji Konkursowej zdobyłem I miejsce. A wszystko za sprawą opowiadania „Rzeka wspomnień”, właśnie o koniecpolskiej Pilicy.

„Piotr chłonął całym sobą woń jesiennego chłodu, unoszącego się znad rzeki. Pogoda nie rozpieszczała, a już na pewno nie przypominała złotej polskiej jesieni, na którą wszyscy czekają, a która jest tak kapryśna, że rzadko kiedy pozwala ogrzać się w jej blasku. Był wczesny poranek. Znad tafli Pilicy unosiły się kłęby gęstej, zimnej mgły. Piotr stał na moście, który dzielił miasto na dwie części – tę do rzeki i tą za rzeką. Ta rzeka to symbol. Od zawsze. Wyznaczała i dzieliła przestrzeń. Pozwalała na identyfikację. Decydowała o tożsamości. Piotr był przedstawicielem tych sprzed rzeki. Uważał, że to wyróżnienie. Ci za rzeką to blokowcy”

Adrian Musiał, Rzeka Wspomnień (fragment)
Koniecpol.info

Rozstrzygnięcie Konkursu poprzedzone było Narodowym Czytaniem „Nad Niemnem”, które zainaugurował Burmistrz Miasta i Gminy Ryszard Suliga. Fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej przeczytały i zinterpretowały nauczycielki języka polskiego z gminy Koniecpol.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *