Bez kategorii

II Kongres Młodej Nauki w Gdańsku

II Kongres Młodej Nauki w Gdańsku

W dniach 7-10 lipca 2022 r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbywał się II Kongres Młodej Nauki, skupiający młodych naukowców i pasjonatów nauki, którzy przyjechali do Gdańska z całej Polski, by zaprezentować wyniki swoich badań. Miałem zaszczyt znaleźć się w gronie członków Komitetu Naukowego Kongresu i moderować panel „Interdyscyplinarność w badaniach humanistycznych i społecznych – szansa czy zagrożenie”. W ramach panelu zaprezentowałem wystąpienie pt. „Teorie politologiczne a rzeczywistość historyczna. Jak opowiadać o przeszłości za pomocą współczesnego instrumentarium politologicznego. Casus kampanii wyborczych w II RP”.

Kongres Młodej Nauki w Gdańsku to cztery dni paneli dyskusyjnych, sesji posterowych i debat plenarnych, w których biorą udział młodzi naukowcy z całej Polski. Tegoroczną edycję zainaugurowała sesja plenarna na temat „Oblicza młodej nauki”, w której młodzi naukowcy i popularyzatorzy nauki dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat barier i wyzwań, jakie na swojej drodze napotykają adepci nauki, ale także szans i możliwości, jakie daje wybór takiej właśnie drogi.

Drugi dzień Kongresu upłynął na dyskusjach panelowych poświęconych różnorodnej tematyce, w przeważającej mierze z zakresu chemii, biologii, nauk o zdrowiu, ale także myśli politycznej, kryzysu demokracji liberalnej. Odbył się także panel iberoamerykański oraz sesja posterowa. Debata plenarna tego dnia ogniskowała się wokół tematu „Akademia wobec wyzwań zmieniającej się rzeczywistości”.

Dla mnie szczególnym dniem była sobota, bowiem to właśnie w sobotnie przedpołudnie miałem okazję i niewątpliwą przyjemność moderować panel „Interdyscyplinarność w badaniach humanistycznych i społecznych – szansa czy zagrożenie”. Proponując taką właśnie tematykę, chciałem zachęcić wszystkich pasjonatów nauki, którzy w swoich badaniach wykorzystują metody i narzędzia badawcze z rożnych dyscyplin naukowych, by podzielili się ich wynikami z szerszą widownią. Choć każda dyscyplina naukowa posiada sobie tylko tożsamy aparat pojęciowy i metodologię prowadzenia badań, nie ulega wątpliwości, że zauważalna jest coraz częściej tendencja do zacierania się granic pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami. Widać to zwłaszcza w materii badań humanistycznych i społecznych, w których ową interdyscyplinarność należy traktować jako walor, wzajemne czerpanie z teorii właściwych każdej z dyscyplin, poszerza znacząco pola badawcze, otwiera przed naukowcem możliwość wielowątkowej analizy, która może zaowocować wnioskami, których nie udałoby się wydobyć, gdyby nie wspomagania się teoriami z siostrzanych dyscyplin. Doskonałym przykładem takiej korelacji są badania prowadzone przez historyków, politologów, językoznawców i socjologów. Nie brakuje jednak głosów wskazujących, że zacieranie się granic pomiędzy dyscyplinami, jest złym kierunkiem. Dlatego panel miał dać odpowiedź na kluczowe pytanie, czy interdyscyplinarność badań naukowych jest szansą czy zagrożeniem dla dziedzin humanistycznych i społecznych.

Nie dziwi więc, że tematyka panelu, zgodnie z jego ideą, była interdyscyplinarna i zróżnicowana. Bartosz Grauman podzielił się swoimi refleksjami na temat „Nie tylko rynek. Propozycja krytycznej analizy dyskursu neoliberalizmu”. Z kolei Oskar Kwasiński zaprezentował założenia badań, które planuje przeprowadzić, a które odnoszą się do społecznych granic obrony koniecznej. W swoim wystąpieniu Pan Oskar próbował znaleźć odpowiedź na pytanie o to, czy socjologia będzie obywatelskim wybawcą w tej kwestii. Niezwykle interesującą prezentację przedstawiły studentki Uniwersytetu Śląskiego, które są członkami zespołu badawczego prowadzącego badania na temat gier komputerowych w wybranych (interdyscyplinarnych) kontekstach badawczych. Z kolei ja podzieliłem się wynikami moich badań prowadzonymi w ramach przygotowywania dysertacji doktorskiej, próbując znaleźć odpowiedź, czy o materii historycznej można opowiadać wykorzystując do tego współczesne teorie politologiczne. Do analizy wybrałem samorządowe i parlamentarne kampanie wyborcze w Częstochowie lat 1918-1939 i analizowałem przy wykorzystaniu narzędzi badawczych, jakie oferuje marketing polityczny, komunikacja polityczna, czy język polityki.

Niezwykle interesująca i inspirująca była debata plenarna poświęcona  roli kobiet w nauce i polityce. Nie mogło zabraknąć także dyskusji panelowych i sesji posterowej.

Kongres zakończył niedzielny panel poświęcony samorządności doktoranckiej – początki, wyzwania i perspektywy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *